Eğitim ve Gelişim Yönetimi
Her çalışanımız ilk olarak oryantasyon eğitimine dahil olmakta, işbaşı eğitimleri ile bulunduğu pozisyonun gereklerine uygun teknik eğitimler ile gelişimleri desteklenmekte ve çalışma hayatı süresince; mesleki ve kişisel gelişim ihtiyaçları ve kariyer planlamaları doğrultusunda gelişim planları takip edilmektedir.

Gelişim planlamada ilk olarak, öncelikli gelişim ihtiyaçları belirlenir. Bu süreçte işin gerektirdiği ya da yapılan değerlendirmeler sonucunda (Performans değerlendirme, 360 derece yetkinlik değerlendirme) belirlenen öncelikli alanlarla birlikte kariyer planları doğrultusunda geleceğe yönelik gelişim alanları da planlamaya dahil edilmektedir. Sonrasında belirlenen gelişim ihtiyaçlarından yola çıkılarak gelişim planları oluşturulmaktadır. Gelişim planlarında sınıf ve benzeri ortamlarda gerçekleşen, elektronik olarak uzaktan alınabilen, iş başında uygulanan, bireysel, bire bir ya da takım olarak yürütülen, sosyal ortamlardan beslenen gelişim faaliyetlerine yer verilmektedir.

Gelişim planlama süreci Koç Akademi portalı üzerinden yönetilmektedir. Koç Akademi, Koç Topluluğu çalışanlarının gelişimini destekleyecek faaliyetlerin planlandığı bir öğrenme, gelişim ve paylaşım platformudur.

Şirketimiz; insana yapılan yatırımın getirisi en yüksek yatırım olduğuna inanmaktadır.

Bu anlayış ile çalışanlarımızın gelişimleri sürekli olarak desteklenmekte, Koç Akademi 'nin sunduğu zengin öğrenme kaynaklarının yanı sıra her yıl eğitim ve gelişim faaliyetlerine önemli bir bütçe ayrılmaktadır.