​​
CEO Destek BeyanıDemir Export olarak, kadınların tüm sektörlerde ve ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamanın; istikrarlı ve adil bir toplum yapısının oluşmasında, sürdürülebilirlik ve insan haklarına verilen önemin benimsenmesinde, ailelerin yaşam kalitesinin arttırılmasında, şirketlerinin saygınlık kazanmasında ve toplum genelinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında çok önemli olduğu bilinciyle hareket etmekteyiz.

Kadınların iş dünyasına dâhil edilmesinin kalkınmayı destekleyici en önemli faktör olduğu kesin olarak kanıtlanmış bir veri olmasına rağmen tarih boyunca kadınların sürece dâhil edilmesi üst düzey yönetimden, üretim sahasına ve tedarik zincirine kadar hiçbir düzeyde istenilen seviyeye ulaşmamıştır. “Eşitlik Kazandırır” bilinci ile yola çıkarak Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) girişimi tarafından geliştirilen ve yaygınlaştırılan Kadınların Güçlenmesi hükümlerini Demir Export olarak bizlerde onaylamaktayız.

Bu bağlamda söz konusu ilkeleri; kadınların güçlenmesi için şirketimizde ve toplumda gerçekleştireceğimiz eylemlerde rehber olarak kullanacağımızı, sürdürülebilirlik raporlarımızda cinsiyete göre ayrıştırılmış veriler kullanarak çalışanlarımıza bu konudaki ilerlememizi bildireceğimizi beyan etmek adına Demir Export A.Ş. olarak Koç Holding ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Biriminin (UN Women) beraber yürütmekte olduğu CEO Destek Beyanını imzalamış bulunmaktayız. Bu beyanı imzalayarak kadınlar ile ilgili şirketimizin gerçekleştireceği tüm proje ve iyileştirmeleri önümüzdeki günlerde tüm çalışanlarımızla paylaşmayı hedeflemekteyiz.

 

10 Nisan 2017